پروویرون(مسترولون)
(Proviron – Mesterolone)

بقیه در ادامه مطلب

پروویرون نامی است که شرکت داروسازی اسکرینگ برای آندروژن خوراکی مسترولون (۱-متیل-دی هیدرو تستوسترون) انتخاب کرده است. همانطور که راجع به DHT گفتیم فعالیت این استروئید در واقع فعالیت یک آندروژن قوی است که برای تبدیل به استروژن آروماتیز نمی شود. در شرایط بالینی میتوان پروویرون را جهت درمان انواع مختلف بی میلی جنسی بکار برد و این مساله از کاهش تستوسترون آندروژنی ناشی می شود. این دارو می تواند مشکلات ناشی از بی میلی و ناتوانی جنسی را برطرف کند و گاهی اوقات هم تعداد اسپرم را افزایش می دهد. پروویرون، بدن را به تستوسترون سازی تحریک نمی کند بلکه فقط یک جایگزین آندروژنی خوراکی است که به کمک آن می توان کمبود آندروژن طبیعی مردانه را جبران کرد.

نام تجاری Trade Name غلظت ظرف دارو شرکت تولید کننده
قرص ۲۵ میلی گرمی اسکرینگ دانمارک ،سوئد،نروژ
قرص ۲۵ میلی گرمی قطره ۳۰ عددی آسشه آلمان
قرص ۱۰ میلی گرمی اسکرینگ ترکیه
قرص ۱۰-۲۰ میلی گرمی ایراس فنلاند
قرص ۲۵ میلی گرمی شیشه و جعبه حاوی ۲۰-۵۰ قرص اسکرینگ آلمان، اتریش،
بلژیک،سوییس،اسپانیا،
فرانسه،انگلیس،هندوراس،
یونان،لهستان،هلند،
جمهوری دومنیکن،چک،
ترکیه،مکزیک،السالوادور،
پاناما،گواتمالا،اوروگوئه،
کاستاریکا،پارا/وئه،
نیکاراگوئه،آلکالوید یوگسلاوی
قرص ۵۰ میلی گرمی اسکرینگ ایتالیا
قرص ۲۵ میلی گرمی جعبه حاوی ۲۰ قرص جنافارم آلمان

اگر چه این استروئید خواص آندروژنی قوی دارد اما اثرت آنابولیک آن آنقدر ضعیف است که نمی تواند در زمینه تقویت عضلات موثر واقع شود .این حقیقت از آنجا سرچشمه می گیرد که پروویرون در مقابل متابولیت های غیر فعال موجود در بافت ماهیچه ای به سرعت کاهش می یابد یعنی همان چیزی که از خصوصیات بارز دی هیدرو تستوسترون می باشد. عده ای معتقدند خواص آنابولیک و ضعیف این ترکیب به این مساله گرایش دارد که مانعی در سر راه گیرنده های آندروژنی موجود در بافت ماهیچه ای ایجاد کند و در نتیجه اثرات استروئیدهای تقویت عضلات و پیشرفت حاصله از آنها را کاهش می دهد اما چنین عقایدی نباید جدی گرفته شود. پروویرون میل زیادی در مقابل پروتئین های پیوندی پلاسما مثل SHBG از خود نشان می دهد به همین دلیل فعالیت سایر استروئیدها را افزایش می دهد. روش عملکرد هم این است که درصد زیادی از آنها را در موقعیت آزاد و غیر پیوندی قرار می دهد.
ورزشکاران از پروویرون به عنوان ماده آنتی استروژن استفاده می کنند. این ماده به عنوان آنتی آروماتاز در بدن عمل کرده، تبدیل استروئیدها به استروژن را کند کرده و یا از آن جلوگیری می کند. در واقع عملکرد آن به عملکرد آریمیدکس شباهت دارد یعنی از افزایش استروژن در بدن جلوگیری می کند. آنچه گفته شد کاملا مغایر با عملکرد نولوادکس است زیرا نولوادکس فقط از توانایی استروژن جهت ایجاد پیوند و فعالیت گیرنده های بعضی بافت ها جلوگیری می کند. اثر آنتی آروماتیز به اثر آنتی استروژن ترجیح داده می شود زیرا کاملا مستقیم عمل می کند و وسیله مفیدی به شمار می رود که به کمک آن می توان با عوارض جانبی استروژنی مقابله کرد. یکی از معایب نولوادکس این است که اگر مصرف آن زودتر از موعد مقرر قطع شود احتمال بروز واکنش وجود دارد زیرا سرم استروژن مجددا آزاد است تا وارد عمل شود. البته این مسئله به معنی ظهور سریع عوارض جانبی است که از بین آنها می توان به بزرگ شدن سینه و جذب آب اشاره کرد. اکثر ورزشکاران ترجیح میدهند هم از پروویرون و هم از نولوادکس استفاده کنند. بویژه این مسئله در مورد دوره های آندروژنی قوی صدق می کند. هر بار که ماده ای از زاویه متفاوتی به استروژن حمله می کند عوارض جانبی اغلب رو به کاهش می گذارند.
عوارض آنتی-استروژنی پروویرون فقط به این ترکیب اختصاص ندارد زیرا تعدادی از استروئیدها هم دارای فعالیت مابه هستند. مثلا دی هیدرو تستوسترون و مسترون (۲متیل-دی هیدروتستوسترون) در درمان بزرگ شدن سینه و سرطان سینه بسیار موثر واقع می شود و این مساله به خواص آنتی – استروژنی قوی در آنها مربوط می شود. گفته می شود ناندرولون می تواند فعالیت آروماتیز را در دریافت های خارجی کاهش دهد یعنی همان نقاطی که در برابر تبدیل به استروژن مقاوم تر هستند (ظاهرا فعالترین نقطه جهت آروماتیز ناندرولون، کبد می باشد) توانایی این ترکیب در رقابت با سایر سوبستراها که در زمینه برقراری پیوند شیمیایی با آنزیم آروماتیز صورت میگیرد موجب بروز اثرات آنتی استروژنی در آنها می شود. زمانی که آنزیم آروماتاز با استروئید پیوند تشکیل میدهد و قادر به تغییر این شرایط نیست، اثر بازدارنده ظاهر می شود زیرا نمیتواند در برابر سایر هورمون هها واکنش نشان دهد.
ورزشکارانی که برای حضور در مسابقه آماده می شوند به مصرف این دارو علاقه دارند زیرا در این مرحله می خواهند استروژن موجود در بدنشان را کاهش دهند و بر میزان آندروژن بیافزایند. بویژه این مسئله زمانی موثر واقع میشود که آنابولیک هایی مثل وینس ترول، اکساندرولون و پریمو بولان به تنهایی مورد مصرف قرار می گیرند زیرا محتویات آندروژنی این داروها در سطح نسبتا پایینی قرار دارد. پروویرون می تواند مکمل آندروژن باشد و سفتی و حجم عضلات ورزشکار را افزایش دهد. بویژه خانم ها در می یابند قرص ۲۵ میلی گرمی می تواند نسبت آندروژن به استروژن را تغییر دهد و روی فیزیک عضلات تاثیر بگذارد. از آنجا که پروویرون یک آندروژن قوی می باشد هنگام مصرف آن باید بسیار دقت کنید و محتاط باشید. با افزایش دوز مصرفی احتمال بروز علائم ثانویه مردانه بیشتر می شود. به همین دلیل به ندرت اتفاق می افتد خانم ها بیش از یک قرص در روز مصرف کنند و سعی می کنند طول مدت درمان را در سطح ۴ یا ۵ هفته نگه دارند. اگر بخواهید عضلاتتان را سفت کنید بهتر است یک قرص را در ارتباط با ۱۰یا ۲۰ میلی گرم نولوادکس مصرف کنید تا از اثرات خوب آن برخوردار شوید. در این صورت محیطی در بدن ایجاد می شود که به سوزاندن چربی اضافی گرایش دارد (بویژه این مطلب در مورد مناطق مشکل ساز بدن خانم ها یعنی باسن و ران صدق می کند).
دوز مصرف روزانه برای آقایان یک تا چهار قرص ۲۵ میلی گرمی است. این دوز جهت جلوگیری از بزرگ شدن سینه کافی است و اغلب تمام دوره قوی مصرف را تحت پوشش قرار می دهد. همانطور که قبلا متذکر شدیم زمانی که استروئید های قوی استروژنی مصرف می کنید (دیانابول، تستوسترون و غیره) اغلب بهتر است مصرف دارو را با نولوادکس (ناموکسیفن استات) یا کلومید (کلومیفن استات) ترکیب کنید. در چنین مواردی ثابت شده است که ترکیب روزانه ۵۰ میلی گرم پروویرون و ۲۰ میلی گرم نولوادکس بسیار موثر است و دیگر نیازی به افزایش دوز مصرف نیست. همانطور که راجع به خانم ها گفتیم اگر در مرحله آمادگی حضور در مسابقه باشند با آغوش باز از خواص آندروژنی این ترکیب استقبال میکنند .مصرف پروویرون هم باعث سفتی و حجیم شدن عضلات شده و هم میل به چربی سوزی را در بدن افزایش میدهد.
زمانی که دوز مصرف روزانه پروویرون به رقم کمتر از ۱۰۰ میلی گرم می رسد هم به خوبی در بدن تحمل شده و هم عوارض جانبی آن به صفر تقلیل می یابد. (در مورد آقایان صدق می کند). عوارض جانبی آندروژنی عبارتند از: چرب شدن پوست، آکنه، رشد موی بدن و صورت و تشدید حالت کچلی در آقایان حتی زمانی که دورز مصرف دارو در سطح متوسط است امکان بروز چنین عوارضی وجود دارد. DHT تاثیر شدیدی روی دستگاه تولید مثل باقی میگذارد و اثرات آندروژنی موجود در آن ممکن است تحریک میل جنسی را نیز به همراه داشته باشد. همانطور که قبلا متذکر شدیم خانم ها باید مراقب مصرف پروویرون باشند زیرا یک آندروژن بوده و پتانسیل بروز علایم و صفات ثانویه مردانه را دارد. این عوارض عبارتند از: کلفت شدن صدا، بی نظمی قاعدگی، تغییر در بافت پوست و بزرگ شدن کلیتوریس (مترجم : عضو نعوظی دستگاه تناسلی خانم ها). پروویرون بر خلاف سایر استروئیدهای خوراکی آندروژنی/ آنابولیکی جزو گروه ترکیبات آلکیلی کربن۱۷ آلفا بشمار می رود. دوز مصرف استروئیدهای خوراکی باعث ایجاد مسمومیت کبدی می شود اما زمانی که پروویرون مصرف می کنید عملا با چنین خطری مواجه نمی شوید. بنابراین داروی فوق را تحت عنوان داروی خوراکی امن می شناسیم به طوری که مصرف کننده اصلا نباید نگران بروز عوارض جدی باشد. در واقع استروئید پروویرون حاوی همان ترکیب ۱-متیلی است که در پریمو بولان (متنولون) وجود دارد یعنی همان ترکیب خوراکی فعالی که بدن به خوبی قادر به تحمل آن است. الکیلی شدن در موقعیت یک سبب کندی متابولیسم استروئید می شوداما شدت عمل آن به اندازه الکیلی شدن آلفا ۱۷ نیست.
پروویرون و پریموبولان هر دو در برابر عمل تجزیه مقاوم هستند و در نتیجه هنگام درمان، مقدار این دو استروئید در خون به اندازه ای می رسد که برای شخص مفید باشد. در سالهای اخیر شاهد افزایش شهرت پروویرون در میان ورزشکاران پرورش اندام هستیم. بطوریکه بسیاری از ورزشکاران با تجربه پرورش اندام تحت دوره های استروژنی قوی قرار گرفته و از آن استفاده کرده اند. از آنجا که این دارو در بازار سیاه با تقاضای بالای مصرف مواجه است به راحتی یافت می شود. قسمت اعظم این تقاضا را شرکت دارو سازی اسکرینگ پوشش میدهد. قیمت هر قرص ۲۵ میلی گرمی بین ۱ تا ۲ دلار است. پروویرون هم در ورقه هم در شیشه های کوچک عرضه می شود و هنگام خرید اصلا لازم نیست نگران انواع تقلبی آن باشید زیرا خوشبختانه هنوز نوع تقلبی آن تولید نشده است. در صورتی که توان مالی خوبی داشته باشید می توانید آریمیدکس را به جای آن مصرف کنید البته به این شرط که امکان دسترسی به آن را داشته باشید. ساختمان این دارو به شکل آنتی آروماتاز طراحی شده و عملکرد آن موثرتر از هر استروئید دیگری است.
بی شک ورزشکاران استروئید نولوادکس و پروویرون را به عنوان آنتی استروژن استاندارد می شناسند زیرا همانطور که متوجه شدید آریمیدکس بسیار گران است.

اخطار :هدف از اطلاعات گرد آوری شده فراهم آوردن اطلاعات مختصری برای خوانندگان سایت ادکوان می باشد به خوانندگان توصیه می شود از مصرف بسیاری از داروهای معرفی شده پرهیز کرده یا زیر نظر پزشک آنها را مصرف نمایند توصیه میشود جهت مصرف داروهایی که مطمئن نیستید با پزشک معتبر و ذی صلاح مشورت کنید . سری مقالاتی که تحت عنوان« استروئیدها » در این سایت به نمایش گذاشته می شود ، تنها با هدف روشنگری و گسترش دامنه اطلاعات بازدیدکننده گان ، ورزشکاران و مربیان عزیز تهیه شده و به هیچ عنوان قصد ترویج یا تشویق مصرف این دسته مواد ( استروئیدها ) را نداریم. لازم به ذکر است که در صورت سوء استفاده از مطالب علمی این مقالات و مصرف خودسرانه افراد، هیچ مسولیتی متوجه اینجانب و دست اندرکاران سایت نخواهد بود . در ضمن یادآوری می کنم که اکثر مواد مورد اشاره در در دسته استروئیدها یا در زمره مواد ممنوعه بوده و یا تنها با تجویز پزشک قابل استفاده هستند .

 

پست های مرتبط:

پست های مرتبط وجود ندارد.

By 40sport

دیدگاهتان را بنویسید