متیل تستوسترون فرم خوراکی، اولیه و قابل دسترس آندروژن تستوسترون جنس نر می باشد. زمانی که به ساختمان این استروئید توجه میکنیم، متوجه میشویم همان ساختمان تستوسترون است و فقط دارای یک گروه متیل اضافی در موقعیت کربن ۱۷ آلفا می باشد (ماده الکیلی کربن ۱۷آلفا). بر اساس آنچه گفته شد الکیلی شدن بسیار ضروری است و بویژه زمانی که با گروه تستوسترون خوراکی (و سایر استروئیدها) سروکار داریم اهمیت آن بیشتر میشود.

 

اگر چنین خاصیتی در کار نباشد کبد در همان لحظات اولیه، قسمت اعظم استروئید را نابود میکند. ترکیب حاصله یعنی (تستوسترون متیلی شده) از جمله اولین استروئیدهای خوراکی و پر خاصیت بود. این زمینه پژوهش ظرف سالیان متمادی گسترش یافته است بطوری که امروز، وقتی متیل تستوسترون را با سایر استروئیدهای خوراکی پیشرفته مقایسه میکنیم متوجه میشویم یک ترکیب خام است. عملکرد این استروئید تا حدی آندروژنی میباشد اما اثرات متوسط آنابولیک نیز در آن به چشم میخورد. همانطور که راجع به ترکیبات متیلی ۱۷ آلفا اشاره کردیم، فعالیت آنابولیک استروئید بدست آمده کمتر ازخود تستوسترون است.

متیل تستوسترون چیست

اموزش بدنسازی

بقیه در ادامه مطلب

متیل تستوسترون بیشتر خواص آندروژنی دارد یعنی همان خاصیتی که با وجود این دگرگونی تقویت می شود (زمانی که این استروئید بصورت گیرنده آنزیم آروماتیز عمل میکند). ظاهرا مشکل آن در تبدیل به استروژن فعال تروبیولوژیکی (TroBioLogi) یعنی متیل استرادیول ۱۷ آلفا خلاصه می شود. در واقع ترکیب متیلی ۱۷ آلفا روند آروماتیز را کند میکند و خاصیت ۱۷-متیل استرادیول هم نمی تواند آن را جبران کند یعنی عمر آن در بدن کوتاه است. بنابراین اگر بخواهید سطح این استروئید به خوبی در خون حفظ شود حتما دوز مصرف روزانه را چند بار تکرار کنید. آنچه گفته شد باعث می شود نسبت عوارض جانبی در برابر رشد عضلات افزایش یابد. در نتیجه متیل تستوسترون کارایی لازم را به عنوان داروی تقویت عضلات ندارد.
برای اینکه هورمون به اندازه مورد نیاز در اختیار بدن قرار گیرد باید در معرض عوارض جانبی متعدد استروژنی قرار بگیرید که از میان آنها می توان به جذب آب و بزرگ شدن سینه اشاره کرد. برای اینکه با عوارض جانبی مبارزه کنید می توانید از آنتی استروژنی مثل نولوادکس یا پروویرون بهره بگیرید که در نتیجه از شدت عوارض جانبی کاسته میشود تا دوره مصرف دارو برای بدن قابل تحمل شود. زمانی که استروئیدهای آروماتیزی را بررسی میکنیم، درمی یابیم یک آنتی آروماتاز مقوی مثل آریمیدکس از تاثیر بیشتری برخوردار است زیرا توانایی زیادی دارد که تبدیل آندروژن به استروژن را متوقف کند. مصرف این دارو با متیل تست بسیار خنده دار است زیرا مستلزم این است که شخص هر روز ۱۰ دلار بابت داروی کمکی و چند دلار بابت استروئید هزینه کند. همانطور که در مورد تستوسترون گفته شد متیل تستوسترون تمایل زیادی برای تبدیل به DHT (در این مورد بخصوص، متیل دی هیدروتستوسترون ۱۷ آلفا مورد نظر است) دارد. البته این متابولیت، فعال تر از متیل تستوسترون است و مسئول بسیاری از عوارض جانبی آندوژنی و ناخواسته می باشد که بر اثر مصرف در بدن بوجود می آید.
عوارض جانبی مشترک بین همه این استروئیدها عبارتند از : چرب شدن پوست، آکنه، رشد موی صورت و بدن و ریزش موی سر. ممکن است این عوارض در همان اوایل دوره درمان ظاهر شوند. البته تستوسترون و سایر آندروژن های قوی باعث ایجاد حالت پرخاشگری نیز میشوند. اگر پروسکار را به دوره درمان اضافه کنید مسلما با اثرات مفید آن مواجه میشوید بطوری که متیل تستسترون موجود در بافت های هدف نمی توانند به متیل-DHT تبدیل شوند و در نتیجه اثرات ناشی از عوارض جانبی نیز کاهش می یابند. به علاوه هزینه ای که بابت این داروی کمکی صرف می شود بیشتر از خرید استروئید است. مصرف یک آندروژن قوی مثل متیل تست (methyltest) فایده ای برای خانم های ورزشکار ندارد و فقط علایم و صفات ثانویه مردانه را در آنها ظاهر می کند. در نتیجه خانم ها باید از مصرف این استروئید خودداری کنند.
خانم ها فقط تحت شرایط خاص پزشکی می توانند از این استروئید استفاده کنند. البته در سالهای اخیر به خانم ها توصیه میشود جهت درمان علائم یائسگی از این استروئید استفاده کنند. استراتست (estratest) یکی از همین داروهاست که هم حاوی استروژن های استری بوده وهم مقدار کمی متیل تستوسترون به آن افزوده شده است. مصرف این استروئید هم سبب افزایش انرژی، میل جنسی و سلامت خانم ها شده و هم مقاومت آنها را در برابر استئوپوروز (osteoporosis) (پوکی استخوان) بالا می برد. زمانی که شخص از جایگزین استروژنی استفاده می کند پدیده کاهش کلسیم استخوان ها متوقف میشود و تستوسترون میتواند ذخایر کلسیم را بازسازی کند. این تاثیر بخشی از قدرت از دست رفته در استخوان ها را به آنها باز می گرداند در حالی که با مصرف استروژن تنها نمیتوان به چنین هدفی دست یافت.
متیل تستوسترون که جزو ترکیبات الکیلی کربن ۱۷ آلفا میباشد فشار زیادی به کبد وارد می کند. بویژه زمانی که دارویی را مصرف می کنید تا اثرات آنابولیک را تقویت کنید به خوبی به چنین خاصیتی پی می برید. کسانی که می خواهند به کمک این دارو از رشد واقعی عضلات برخوردار شوند حتما باید دوز مصرف روزانه را در سطح ۴۰ تا ۵۰ میلی گرم (حداقل) حفظ کنند و به نتایج دلخواه دست یابند. برای اینکه شخص تحت فرآیند شیمیایی کبد قرار گیرد، این رقم بالاست در حالیکه مصرف مقادیر پایین تر داروی دیانابول یا وینس ترول نمیتواند چنین اثرات شدیدی داشته باشد. بنابراین دوره مصرف متیل تستوسترون را محدود کرده و به ۶ تا ۸ هفته برسانید. پس از گذشت این مدت یک استراحت طولانی به خود بدهید. البته رعایت این دوره استراحت در مورد تمام استروئیدهای خوراکی سمی ضروری است. در پایان هر دوره متیل تستوسترون آماده شوید تا در برابر کاهش قابل توجه حجم عضلات و وزن بدن قرار بگیرید.

 

این مسئله به دو علت اتفاق می افتد : ۱- دفع آب جذب شده در بدن و ۲- جلوگیری از تولید تستوسترون آندوژنی که در مرحله مصرف دارو اتفاق می افتد. برای اینکه تعادل هورمونی برقرار شود حتما از داروی محرک تستوسترون مثل کلومید، نولوادکس یا HCG استفاده کنید. روشن است که متیل تستوسترون، ترکیب بسیار پیشرفته ای نیست.
اگرچه از مشتقات نزدیک تستوسترون می باشد و پتانسیل آن را نیز دارد اما در عمل فواید چندانی ندارد. فعالیت کوتاه مدت و فعالیت استروژنی زیاد این دارو باعث ایجاد مشکلاتی می شود. به همین دلیل در تقویت عملکرد و کارایی بدن تاثیر چندانی ندارد. وزنه بردارها، ورزشکاران پرورش اندام و سایر رشته های ورزشی که قصد دارند در مسابقات شرکت کنند به کمک این خاصیت، شدت هر جلسه تمرین یا مسابقه را بالا میبرند. بسیاری از قرص های متیل تستوسترون جهت مصرف زیر زبانی تولید شده اند بطوریکه ورزشکار این قرص را زیر زبانش می گذارد تا کاملا حل شود. برای اینکه بتوانید متیل تستوسترون اصل را از نوع تقلبی تشخیص دهید بهتر است از حس چشایی استفاده کنید زیرا نوع اصل طعم مرکبات را دارد. قرص زیر زبانی مزیت دیگری دارد و آن این است که شما را سریع تر به هدف می رساند. این عمل از طریق جذب سریع دارو (هرچند بطور ناقص) تحقق می یابد. اگر قبل از رفتن به باشگاه از قرص زیر زبانی استفاده کنید مسلما جلسه تمرین پربارتر و شدیدتر می شود.
مصرف متیل تستوسترون با عوارض جانبی و متعددی همراه است که عبارتند از : ایجاد خواص سمی، افزایش مقدار آنزیم های کبدی، آکنه، بزرگ شدن سینه، پرخاشگری و جذب آب در بدن. در صورتی که شخص بتواند چنین عوارضی را تحمل کند مسلما می تواند خواص دارو را جهت تقویت حجم عضلاتش بکار ببرد. در این میان استروئیدهای دیگری نیز وجود دارند که سبب تقویت عضلات می شوند. بسیاری از شرکت های دارو سازی اقدام به تولید متیل تستوسترون می کنند. این استروئید در بسیاری از کشورها با قیمت پایین عرضه می شود. بنابراین متیل تستوسترون، ترکیب معروفی است که در انواع تقلبی نیز وجود دارد (به شکل خوراکی). مصرف کننده بی تجربه که از قیمت پایین دارو اطلاع ندارد بلافاصله مرتکب اشتباه شده و فریب نوشته های روی دارو را می خورد. همانطور که اشاره شد ترکیب متیل تستوسترون متشکل از یک استروئید خام است و هنگام خرید دارو باید به این نکته توجه کنید. متیل تستوسترون در کشور آمریکا کنترل می شود. مصرف استروئید جانشین متیل تستوسترون در خارج آمریکا رواج دارد یعنی در مناطقی که امکان خرید استروئیدهای خام وجود دارد.

 

By 40sport

دیدگاهتان را بنویسید